Στις 6 Μαρτίου 2024 έχει θεσπιστεί η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (Bullying). Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας αυτής, πραγματοποιήθηκε δράση από τους μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β2 και Γ1. Υπεύθυνος της δράσης ήταν ο εκπαιδευτικός Παράλληλης Στήριξης, κ. Παγώνης Νίκος και η δράση έγινε στην ώρα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με υπεύθυνη καθηγήτρια την κυρία Μεσίγκου. Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν για το θέμα, ξεκίνησαν να φτιάχνουν την κατασκευή. Διάφοροι μαθητές αγόρια και κορίτσια έφτιαξαν στην άκρη της κατασκευής το περίγραμμα του χεριού τους με σκοπό να δείξουν τη διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπου. Μέσα σε αυτό το περίγραμμα ζωγραφίστηκαν οι παλάμες με συμβολισμό να
τονιστεί ο εσωτερικός κόσμος που κρύβει το κάθε άτομο. Άλλοι μαθητές έγραψαν συνθήματα δεξιά και αριστέρα κατά του bullying. Έπειτα, κολλήθηκαν χαρτάκια που είναι γραμμένα σε αυτά σκέψεις και προτάσεις μαθητών για το θέμα. Στο κέντρο της κατασκευής δημιουργηθήθηκε ένα μεγάλο στόμα. Το στόμα αυτό κλείστηκε με ταμπελάκια, στα οποία είχαν γράψει οι μαθητές λέξεις και εκφράσεις που παραπέμπουν σε εκφοβισμό. Η κατασκευή αυτή συμβολίζει την ταμπελοποίηση του ατόμου από διάφορα άτομα τον εκφοβισμό και την σιωπή, που επικρατεί και δείχνει τι πρέπει να κάνει το άτομο για να ξεφύγει από αυτό βρίσκοντας λύση. Τα συνθήματα τριγύρω φανερώνουν πώς πρέπει να ενεργήσει το άτομο για να γίνει πιο ενεργό. Μέσα από αυτή την κατασκευή, που έχει στόχο την ευαισθητοποίηση και τον προβληματισμό, οι μαθητές του Γυμνασίου Κουτσουρά έδωσαν το σύνθημα για μια καλύτερη κοινωνία χωρίς ταμπέλες και εκφοβισμό, σεβασμού στη διαφορετικότητα και τη μοναδικότητα του ατόμου και, της επικοινωνίας του προβλήματος με σκοπό να βρεθεί λύση στο ζήτημα.